Izdaliet izdevumus, izmantojot dažādas metodes. Veiciet pašizmaksas uzskaiti dažādos veidos. Sistēma atbalsta elastīgas konfigurācijas.
Pamatfunkcijas:
- uzskaites un izdevumu sadalīšana pēc nomenklatūras;
- izdevumu reģistrēšana un sadalīšana pa postēm;
- izmaksu norakstīšana bez pasūtījumiem ražošanā;
- aktīvu un saistību veidošana;
- produkcijas izlaides pašizmaksas aprēķins;
- citu izdevumu un ieņēmumu uzskaite;
- izdevumu sadalīšana uz finansiālo rezultātu.
Programma ļauj reģistrēt un sadalīt izdevumus, kas veido:
- produkcijas pašizmaksu — izdevumi tiek iekļauti produkcijas pašizmaksā (veiktajos darbos);
- apgrozāmo aktīvu vērtību — pilnīgas iegādes un īpašumtiesību izmaksu veidošana par materiālajiem resursiem;
- neapgrozāmo aktīvu vērtību — nākotnes pamata aktīvu un nemateriālo aktīvu vērtības veidošana, kapitālās būvniecības izdevumu uzskaite;
- finansiālais rezultāts — uzskaites objekti ir organizācijas darbības virzieni (tai skaitā peļņas un zaudējumu veidošanai), atbildības centri, piemēram, struktūrvienības.
Atkarībā no ekonomiskās interpretācijas uzņēmuma izdevumos tiek izdalītas šādas grupas ar atšķirīgu sadales kārtību:
- nomenklatūras izdevumi — tiek izmantoti, lai atspoguļotu tiešos ražošanas izdevumus ar kvantitatīvu mērīšanu;
- postējie izdevumi — tiek izmantoti, lai uzskaitītu tiešos un netiešos izdevumus, kuri tiek uzskaitīti un sadalīti tikai summās;
- aktīvu un saistību veidošana — operāciju atspoguļošana, kas saistītas ar aktīvu veidošanu vai saistību reģistrēšanu, kuru pārvaldība parasti tiek veikta manuāli vai kuru reģistrēšana ir saistīta ar grāmatvedības prasībām.
Nomenklatūras izdevumu sadale.
Nomenklatūras izdevumi tiek veidoti, atspoguļojot šādas operācijas:
- materiālu nodošana ražošanā;
- atgriešana no ražošanas;
- preču un pakalpojumu saņemšana;
- preču nodošana starp organizācijām;
- produkcijas izlaide un darbu veikšana.
Lai sadalītu nomenklatūras izdevumus pēc noteikumiem, ir pieejami dažādi izdevumu sadales bāzes veidošanas varianti (norādīto materiālu daudzums, norādīto materiālu svars, plānotā produkcijas vērtība utt.).
Postēju izdevumu sadale
Postējie izdevumi tiek izmantoti, lai uzskaitītu izdevumus, kuri tiek sadalīti tikai summā. Lai atspoguļotu postējo izdevumu uzņēmumiem tiek izmantots vienots izdevumu postu mehānisms.
Ir paredzēti dažādi postēju izdevumu sadales varianti, kas nosaka ekonomisko nozīmi izdevumu, kas reģistrēti konkrētajā postenī, izmantošanai:
- uz pašizmaksu preču;
- uz finansiālo rezultātu pa darbības virzieniem;
- uz nākotnes periodu izdevumiem;
- uz ražošanas izdevumiem;
- uz neapgrozāmiem aktīviem.
Izdevumu sadale uz preču pašizmaksu
Izdevumu postenis ar sadales variantu uz preču pašizmaksu ļauj palielināt materiālo vērtību izmaksas ar papildu izdevumu summu.
Papildu izdevumu sadalei ir pieejami sadales noteikumi, kas proporcionāli vienam no šiem norādītās nomenklatūras rādītājiem:
- daudzumam;
- pašizmaksai;
- svaram;
- tilpumam.
Materiālo vērtību izmaksas ražošanas procesos var veidoties dažādos izdevumu analītikas veidos:
- noliktava — izmaksu summa, kas tiek sadalīta pēc izvēlētā noteikuma, tiek attiecināta uz visiem posteņiem konkrētajā glabāšanas vietā (noliktavā);
- nomenklatūra — izmaksu summa palielina konkrētās nomenklatūras pozīcijas atlikuma vērtību;
- preču un pakalpojumu saņemšana — izmaksu summa, kas pēc izvēlētā sadales noteikuma, palielina nomenklatūras atlikumu vērtību, kas saņemta atbilstoši izvēlētajiem dokumentiem "Preču un pakalpojumu saņemšana";
- pasūtījums (piegādātājam, klientiem, pārvietošanai, montāžai (demontāžai), preču pārvietošanai, preču nodošanai starp organizācijām, preču montāžai (demontāžai)) — izmaksu summa, kas pēc izvēlētā sadales noteikuma palielina nomenklatūras atlikumu vērtību, norādītajiem dokumentiem atbilstoši.
Izdevumu sadale uz ražošanas izdevumiem
Ir iespējams veidot ražošanas izdevumus, kas attiecas uz pašizmaksu, veidojot sadali uz ražošanas izdevumiem.
Ražošanas izdevumu summas var veidoties dažādos izdevumu analītikas veidos (Struktūrvienība, Ekspluatācijas objekts, Citi izdevumi, Pasūtījums ražošanā, Pasūtījums remontam). Ražošanas izdevumu sadale tiek veikta pēc konfigurētajiem noteikumiem.
Ražošanas izdevumu sadale pa struktūrvienībām var iekļaut struktūrvienību sarakstu, kas piedalīsies izdevumu sadalē konkrētajā izdevumu postenī.
Ražošanas izdevumi tiek iekļauti pašizmaksā saskaņā ar norādīto kalkulācijas posteni. Kalkulācijas postenī tiek izmantoti, lai veidotu izlaistās produkcijas pašizmaksu un nosaka izdevumu raksturu, kas tiek iekļauti produkcijas pašizmaksā.
Izdevumu sadale uz finansiālo rezultātu pa darbības virzieniem
Izdevumu postenis ar sadales variantu uz finansiālo rezultātu nodrošina iespēju pieņemt vispārējo administratīvo izdevumu uzskaiti, kuru ekonomiskais vai finanšu saturs tiek noteikts, izmantojot izdevumu sadales noteikumus pa darbības virzieniem.
Izdevumu sadale pa darbības virzieniem var tikt veikta pēc šādām bāzēm:
- Ieņēmumi no pārdošanas;
- Pašizmaksas pārdošanas;
- Bruto peļņa;
- Tiešie ražošanas izdevumi.
Izdevumu summas uz darbības virzieniem var veidoties pēc dažādiem izdevumu analītikas veidiem, piemēram:
- struktūrvienība — izdevumu veidošanās, kas saistīta ar izvēlētās struktūrvienības darbību;
- darbības virziens — tieša ietekme uz organizācijas finansiālo rezultātu attiecīgajā darbības virzienā;
- klienta prasība — novērtējums par saņemto prasību novēršanas izmaksām;
Izdevumu sadale uz nākotnes periodu izdevumiem
Izdevumi, kas tiek attiecināti uz nākotnes periodiem, tiek uzskaitīti pēc noteiktiem izdevumu posteņiem, kuru iekļaušana pašizmaksā tiek atlikta uz laiku.
Attiecībā uz nākotnes periodu izdevumiem (turpmāk RBP) tiek noteikti analītikas veidi. Tomēr šajā gadījumā tie ir otršķirīgi, norādot tikai uz izdevumu rašanās vietu. Izdevumu sadale, kas atspoguļota posteņos, kas attiecas uz RBP, tiek veikta pēc konfigurētajiem noteikumiem.
- klienta pasūtījums — pilnas pašizmaksas veidošana pasūtījuma izpildē, iespēja noteikt lokālo finansiālo rezultātu par pasūtījumu;
- ekspluatācijas objekts — izdevumu uzskaite, kas nodrošina objekta izmantošanu, uzturēšanu un remontu (iekārtas, ēkas utt.).
RBP izdevumu sadales noteikšanas iestatījumi ietver:
- izdevumu sadales secību pa mēnešiem, kalendāra dienām vai īpašu kārtību;
- datumu, no kura izdevumi tiks sadalīti. RBP izdevumus var sākt sadalīt no izdevumu rašanās datuma vai no nākamā mēneša sākuma;
- mēnešu skaitu, kuros tiks sadalīti izdevumi;
- analītikas raksturlielumus ar norādīšanu par struktūrvienību un izdevumu posteni ar attiecīgajām analītikas vērtībām.
Neapgrozāmo aktīvu vērtības veidošana
Izdevumu sadale uz neapgrozāmajiem aktīviem nodrošina izdevumu atspoguļošanu, kas saistīti ar neapgrozāmo aktīvu vērtības veidošanu.
Izdevumu summas uz neapgrozāmajiem aktīviem var veidoties dažādos izdevumu analītikas veidos:
- pamata līdzekļi;
- būvniecības objekti;
- nemateriālie aktīvi (turpmāk NMA).
Produkcijas pašizmaksas aprēķins
Pašizmaksas aprēķins — obligāts solis, lai veidotu uzņēmuma finansiālo rezultātu.
Resursu izmantošanas mērķi var fiksēt tikai pēc ražošanas procesa posmu pabeigšanas, kuros tie tika neatgriezeniski apstrādāti. Pamatojoties uz jau izpildītajām saimnieciskajām operācijām, var veikt ekonomisku interpretāciju par resursu izmantošanu un noteikt kalkulācijas izdevumu posteni.
Pašizmaksas aprēķins tiek veikts pēc operatīvās uzskaites datiem. Ir pieejami divi pašizmaksas aprēķina veidi:
- pirmējais aprēķins — paredzēts izmantošanai tirdzniecības organizācijās, lai noteiktu iepirkto materiālo vērtību novērtēto izmaksu periodu. Tiek veikts, izmantojot vidējo svērtās novērtēšanas metodi. Aprēķinātās vērtības tiek izmantotas, lai noteiktu uzņēmuma bruto peļņu, ja tiek izpildīts pārdošanas plāns. Pirmējā pašizmaksas aprēķinā var iestatīt regulāro uzdevumu;
- faktiskais aprēķins — tiek veikts mēneša pārskata perioda beigās ar pilnu nomenklatūras izdevumu kustības partiju izmaksu aprēķinu.
Pašizmaksas aprēķins tiek veikts saskaņā ar organizācijas grāmatvedības politikā noteikto metodi:
- vidējais mēnesī — preču norakstīšanas izmaksas tiek noteiktas pēc vidējās cenas pārskata periodā (vidējā svērtā novērtēšana);
- FIFO — preču norakstīšanas izmaksas FIFO tiek aprēķinātas saskaņā ar pilnvērtīgu partiju uzskaiti.
Faktošā pašizmaksas aprēķinam ir paredzēts universālais darba vieta Mēneša slēgšana, kura izmantošana ļauj atspoguļot visas operācijas mēneša slēgšanas periodā.
Jautājumi?
Rakstiet mums!